MANAKABATA.LV Ekspertu viedokļi

Daniils Vladimirovs: sankciju saraksti, sankciju riski, sankciju monitorings

Piesaki grāmatvedības pakalpojumu vai konsultāciju šeit.


Sankciju režīmi un to ietekme uz uzņēmējdarbību ir aktuāla tēma, kas prasa uzmanību un racionālu pieeju no uzņēmumu vadības puses. Fiktīvi darījumi, kas saistīti ar sankciju režīma pārkāpumiem, var radīt ievērojamus finansiālus un reputācijas zaudējumus, neņemot vērā juridiskos riskus. Daniils Vladimirovs, Capitax PRO partneris, sniedz ieskatu: lai nodrošinātu savas organizācijas stabilitāti un atbilstību starptautiskajiem normatīvajiem aktiem, sankciju riski ir jāvērtē pastāvīgi, sankciju saraksti jāaktualizē nepārtraukti, sankciju monitorings ir jāveic automatizēti, darbinieki ir jāapmāca un jāinformē par līdzatbildību.

Sankciju riski un to praktiskā pārvaldība

Zemāk ir apkopoti 10 soļi, lai veiksmīgi ieviestu un īstenotu sankciju riska pārvaldīšanu savā organizācijā:

  1. Nodrošiniet rakstveida metodiku/instrukcijas darbiniekiem.
  2. Veiciet un dokumentējiet riska analīzi pēc vienotā standarta (metodikas/instrukcijas).
  3. Nosakiet, kāds ir ģeogrāfiskais risks.
  4. Nosakiet, kas ir darījuma puses, tostarp labuma guvēji, preču īpašnieks, piegādātājs, pārvadātājs utt. Pārbaudiet tās sankciju sarakstos un veiciet atkārtoto monitoringu darījuma laikā.
  5. Nosakiet, kāds ir darījuma saturs un mērķis (produkts, finansējums, priekšapmaksa utt.).
  6. Pārbaudiet preču vai pakalpojumu atbilstību sankciju sarakstiem. Ja ir sakritība, pārliecinieties, vai tā ir pareiza. Ja ir atbilstība, pārbaudiet, kurš ierobežojums ir piemērojams. Pārbaudiet, vai var piemērot izņēmumu (ar kompetentās iestādes apstiprinājumu).
  7. Paļauties tikai uz faktiem (dokumentiem, līgumiem, rēķiniem, utt.)
  8. Veiciet atkārtotas pārbaudes un automatizējiet tās ar risku pārvaldības/monitoringa risinājumiem.
  9. Pieprasiet papildus neatkarīga konsultanta vai kompetentās iestādes vērtējumu.
  10. Informējiet kompetento iestādi par sankcijas statusu.

Būtiski, lai organizācijā būtu izstrādāta un apstiprināta sankciju riska pārvaldīšanas metodika. Tajā jāietver stratēģisko procesu apraksts, kas palīdz identificēt, novērtēt un efektīvi pārvaldīt riskus, kuri saistīti ar nacionālajām un starptautiskajām sankcijām.

Sankciju riska pārvaldīšanas metodika ir pieejama mūsu sadarbības partnera NILLN.LV vietnē. NILLN.LV nodrošina IKS metodikas, subjektu apmācības, kā arī risku pārvaldības platformu vienuviet.

Vairāk par iekšējās kontroles sistēmu, kā arī sankciju sarakstiem un sankciju monitoringu varat uzzināt NILLN.LV vietnē. Taču vai pietiek tikai ar sankciju riska pārvaldīšanas metodiku, lai mazinātu sankciju riskus?

Nē! Jo būtiski ir ieviest kārtīgu risku pārvaldības procesu. Un šajā jautājumā ir noderīgas tehnoloģijas, tādas kā PARTNERsafe risku pārvaldības platforma, lai atvieglotu un vienkāršotu ikdienas klientu izpēti, sankciju monitoringu, kā arī sadarbības vērtēšanu un apstiprināšanu.

Sankciju saraksti un sankciju monitorings

PARTNERsafe risku pārvaldības platforma vienuviet ietver funkcionālos rīkus gan klientu izpētes procesa vadībai, gan sankciju sarakstu aktualizācijai – ikdienā nodrošināts automātizēts sankciju monitorings un klientu pārbaudes datu reģistros, informējot par atrastajām sakritībām.

Zemāk iespējams noskatīties video ierakstu no informatīvā vebināra:

Platformā ir iekļauti šādi sankciju saraksti:

  • Eiropas Savienības (ES) sankciju saraksts
  • Latvijas Republikas sankciju saraksts
  • Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) sankciju saraksts
  • Amerikas Savienoto Valstu (OFAC) sankciju saraksts
  • Apvienotās Karalistes sankciju saraksts
  • Šveices Konfederācijas sankciju saraksts
  • Austrālijas Savienības sankciju saraksts

PARTNERsafe risku pārvaldības platforma ir pieejama mūsu sadarbības partnera NILLN.LV vietnē. NILLN.LV nodrošina IKS metodikas, subjektu apmācības, kā arī risku pārvaldības platformu vienuviet.

Svarīgi, lai ikdienā būtu apmācīti darbinieki un ieviesta aktuālā sankciju riska pārvaldības prakse – apmācības un nodarbības sankciju jomā ikvienam.

Apmācību nodarbības

Kādi jaunumi ES sankciju regulējumā ir stājusies spēka ar 24.06.2024? Vai ārpakalpojumu izmantošana NILLTPFN prasību izpildes nodrošināšanai paredz papildus riskus? Kā efektīvāk pārvaldīt savus riskus un nodrošināt atbilstību normatīvajiem aktiem sadarbībā ar klientu?

Obligātas apmācības likuma subjektiem, nodarbību cikls par NILLTPFN un Sankcijām, saskaņā ar NILLTPFN likuma 9. pantu un Starptautisko un Latvijas Republikas nacionālo sankciju likuma 13.1 pantu.

  • Tēma: NILLTPFN un Sankcijas: jaunumi ES regulējumā, ārpakalpojumu izmantošana, praktiskā risku pārvaldība
  • Lektori: Inese Rendeniece, individuāli praktizējoša konsultante (LL.M.), finanšu tiesību eksperte ar vairāk kā 15 gadu pieredzi starptautiskos advokātu birojos un vadītāja līmeņa pieredzi bankā, Daniils Vladimirovs, Capitax PRO SIA partneris, PARTNERsafe risku pārvaldības platformas vadītājs.
  • Datums un laiks: 24.07.2024 14:00-16:00, 26.07.2024 10:00-12:00.
  • Vieta: Tiešsaistē, pieslēguma saite tiek nosūtīta pirms pasākuma.
EKSPERTU VIEDOKĻI

Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt

Tagad arī lietotnē:  App Store · Google Play


MANAKABATA.LV :

MANAKABATA.LV Grāmatvedības serviss

MANAKABATA.LV Apmācības un vebināri