Pareiza attaisnojuma dokumentu noformēšana ir būtiska uzņēmuma grāmatvedības organizācijas kārtības un nodokļu pārvaldības sastāvdaļa. Tomēr praksē nereti rodas situācijas, kad uzņēmumi saskaras ar nepilnībām un kļūdām šo dokumentu sagatavošanā, kas var izraisīt darījumu neatzīšanu no Valsts ieņēmumu dienesta puses. Šādas kļūdas var radīt nopietnas sekas, tostarp nodokļu uzrēķinus un soda sankcijas. Mācību nodarbībā skaidrosim biežākos attaisnojuma dokumentu noformēšanas trūkumus, kas var radīt problēmas ar VID darījumu atzīšanā.
Profesionālās tālākizglītības centrs “Mācību centrs BIZNESA EKSPERTS” (mācību iestādes reģ. nr. 3361802509).
Lektori
- Jūlija Sauša, praktizējoša juriste nodokļu jautājumos, SIA “Jūlijas Saušas juridiskais birojs” valdes priekšsēdētāja
- Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, SIA “Borovkovs & Grandāne” Legal. Tax. Audit valdes locekle
Norise
- Datums: 16.10.2024.
- Laiks: 14:00-16:00.
- Vieta: Tiešsaistē, MANAKABATA.LV platformā.
Pasākuma tiešraide, video ieraksts, prezentācija un apliecinājuma sertifikāts pieejams platformā autorizētiem lietotājiem, kas apmaksājuši dalību pasākumā. Reģistrācija pasākumam ir obligāta.
Saturs
1. Avansa norēķinu dokumenti:
- Uzņēmuma valdes loceklim regulāri tiek pārskatīta avansa nauda uzņēmuma saimnieciskajām vajadzībām. Valdes loceklis atskaitās tikai par daļu no šīs summas. Atlikumu pārskaita atpakaļ uz uzņēmumu kontu, lai neveidotos IIN, VSAOI apliekamais objekts virs minimālās algas normas uz IIN likumā noteikto periodu. Bet nākamajās dienās pārskaita atkal avansa naudu uz savu kontu ar norādi “saimnieciskajām vajadzībām”. Vai šāda veida pārskatījumus VID var pielīdzināt kā vienu darījumu un aprēķināt IIN un VSAOI virs minimālas algas normas?
- Automātiskā DUS ir iegādāta degviela uzņēmuma automašīnai par 95 euro ieskaitot PVN. Automašīna tikai par 40 % tiek izmantota uzņēmuma saimnieciskajā darbībā. Kā pareizi noformēt šo čeku, lai to varētu atzīst uzņēmuma izdevumus un atskaitīt priekšnodokli?
- Uzņēmumam ir elektro automašīna, kas piesaistīta konkrētam darbiniekam. Darbinieks dzīvo 60 km no darba vietas un vienam nākas uzlādēt automašīnu savā privātmājā. Kā pareizi noteikt kompensācijas apmēru un noformēt attaisnojuma dokumentus, lai darbiniekam atmaksātu elektrības izdevumus un VID atzītu šos izdevumus par pamatotiem?
- Uzņēmumam ir noslēgts līgums ar izklaides centru par izklaides centra apmeklējumu sadarbības partneriem un uzņēmuma darbiniekiem. Uzņēmuma valde regulāri iegādājas dāvanu kartes no uzņēmuma saimnieciskās avansa norēķinu naudas un izsniedz tās darbiniekiem un sadarbības partneriem. Kā šajā situācijā noteikt reprezentācijas un personāla saliedēšanas izdevumu apmērus, lai varētu atzīt tos uzņēmuma saimnieciskajā darbībā un atskaitīt priekšnodokli? Kāda šajā gadījumā pareiza attaisnojuma dokumentu noformēšana, lai nebūtu domstarpības ar VID?
- Uzņēmuma valdes loceklis iesniedz kā attaisnojumu izdevumu dokumentus čekus no restorāniem, iegādāja alkoholu. Čeki ir noformēti uz uzņēmuma rekvizītiem, kas atbilst PVN likuma prasībām. Reprezentācijas atskaites netiek kārtotas, bet uzņēmumam ir reprezentācijas nolikums ar noteiktajām mēneša limitiem restorāniem, alkoholam u.c. līdzīgām izmaksām. PVN priekšnodokli izdalām un izdevumus norakstam PVN un UIN likuma noteiktas normas ietvaros. Vai VID var atzīst šos darījumus par nesaistītiem ar saimniecisko darbību?
2. Kases dokumenti:
- Transporta uzņēmums skaidrā naudā regulāri iegādājas lietotas rezerves daļas un detaļas no privātām personām, kas izmantotas kravu automašīnas remontam. Tiek noformēts iepirkuma akts un parakstīts apliecinājums no fiziskās personas par personīgo mantu iegādi. EDS iesniegtas ziņas par izmaksām fiziskām personām ar IIN neapliekamo darījumu kodu. Vai VID var apšaubīt šāda veida darījumu? Dažreiz fiziskās personas ir vienas un tās pašas cilvēki, vai skaidrās naudas izmaksu apjoms šis personām var būt pielīdzināts, kā viens darījums 12 mēnešu periodā? Vai tas ir kalendāra mēnesis vai savādāk?
- Tirdzniecības uzņēmuma valdes loceklis ikdienā iemaksā realizācijas naudu kontā caur bankomātu, izmantojot uzņēmuma bankas karti. Uzņēmuma grāmatvedībā šīs iemaksas ir iegrāmatotas uz avansa norēķinu personu un mēneša beigās pārgrāmatots uz kredīta kontu, ja iemaksas ir veiktas vairāk nekā veikta realizācija. Šajā gadījumā tiek noformēts aizņēmuma līgums ar valdes locekli. Kāds ir uzņēmuma riski, par aizņēmuma līguma neatzīšanu no VID puses? Vai VID var pielīdzināt aizņēmumus no valdes locekļa pie “slēptās realizācijas” un likt samaksāt PVN no šīm summām?
- Uzņēmuma dalībnieks – darbinieks regulāri izņem naudu no bankas konta caur bankomātu. Nauda ir iegrāmatota uzņēmuma kasē. Reizi ceturksnī tiek noformēts dalībnieka lēmums par ārkārtas dividendes izmaksu un tiek nomaksāts UIN. Vai šo darījumu VID var neatzīt? Kādi varētu būt papildus nodokļu un juridiskie riski uzņēmumam?
3. Apgādes dokumenti:
- Uzņēmums nodarbojas ar ceļu uzturēšanas pakalpojumiem. Tiek iegādāts asfalts. Piegādes vieta nodokļu rēķinā ir noradīta uzņēmuma juridiskā adrese. CMR dokumentā piegādes adrese ir pareiza. Nodokļu rēķinā ir veikti piegādes adreses labojumi no saņēmēja puses. Vai pastāv risks, ka VID var neatzīst šo darījumu un neakceptēt PVN priekšnodokļa atskaitīšanu?
- Uzņēmums PVN maksātājs iegādājas vieglo automašīnu no Lietuvas uzņēmuma. Saņēma Lietuvas PVN maksātāja rēķinu ar reversa kārtības piemērošanas nosacījumiem un atskaitīja PVN 50% priekšnodokļi savā PVN deklarācijā. Reģistrējot automašīnu CSDD izradās, ka šī automašīna vispār netika ievesta no Lietuvas Latvijā, t.i. nešķērsa robežu. Kā rīkoties šajā situācijā attiecībā uz nodokļiem?
- Kā atrisināt situāciju, ka lielajos biroju centros bieži vien par preču saņemšanu parakstās administrators vai apsardzes darbinieks, kas nav mūsu uzņēmuma darbinieki? Vai tiem jāiesniedz pilnvarojumu? Ka uz to skatās VID darījumu atzīšanas ziņā?
- Ražošanas uzņēmumam piegādātājs mēneša laikā nepārtraukti piegādā krājumus un mēneša beigās izraksta vienu gala rēķinu. Par katru piegādi ir noformēta krājumu nosūtīšanas pavadzīme, kuru paraksta abas puses. Preču pārvēšanas pavadzīme nav formēta. Gala rēķins ir bez parakstiem. Kādi riski pastāv uzņēmumam no VID puses nodokļu uzrēķina un darījuma faktiskā atzīšanā?
4. Darba samaksas dokumenti:
- Uzņēmums, kas atrodas Rīgā, savas Liepājas filiāles darbiniekiem izmaksā algu skaidrā naudā. Par izmaksu ir noformēti kases izdevumu orderi. Orderus Liepājas filiāles darbinieki paraksta gada beigās, parasti decembrī, kad vadība brauc veikt inventarizācijas darbus. Daži darbinieki gada laikā pārtrauca darba attiecības ar uzņēmumu un komunikācijas ar viņiem vairs nav. Kā tagad apliecināt, ka naudu viņi ir saņēmusi?
- Uzņēmuma darbiniekam ir vairāki izpildraksti. Viņš iesniedza iesniegumu vadītājam, ka vēlas, lai viņa darba samaksa tiek izmaksāts uz sievas kontu? Vai VID var traktēt šīs ikmēneša izmaksas darbinieka sievai, kā neoficiālo nodarbinātību? Kādi papildus juridiski riski vēl pastāv?
- Uzņēmumā lielākā daļa no darbiniekiem strādā nepilno slodzi. Darba grafiki netiek sastādīti vispār. Vai VID var neatzīt nepilno slodzi darbiniekiem un aprēķināt par pilno?
- Kādos gadījumos VID var veikt papildus algas aprēķinu darbiniekiem šobrīd, izejot no aktuālajām tiesvedībām ar VID?
- Uzņēmumā skaitās darbinieki, par kuriem tiek maksāti nodokļi un darba samaksa, bet realitātē viņi faktiski darbā nav. Darba attiecībās tiek noformētas ar nolūku saņemt kredītus vai sociālas garantijas, t.i. pensijas, pabalstus. Kādi ir riski uzņēmumam no VID puses? Vai algas un nodokļi šiem darbiniekiem var tik atzītas par nesaimnieciskiem izdevumiem un uzņēmumam draud UIN uzrēķins?
5. Praktiskie padomi un ieteikumi attaisnojuma dokumentu noformēšanā darījumu atzīšanā.
Profesionālās tālākizglītības centrs “Mācību centrs BIZNESA EKSPERTS” (mācību iestādes reģ. nr. 3361802509).