Kā efektīvi pārvaldīt virsgrāmatas datus un nepieļaut kļūdas, kas var radīt nopietnas sekas nodokļu jomā? Nozares ekspertes Jūlija Sauša un Baiba Grandāne sniegs praktiskus skaidrojumus un risinājumus virsgrāmatu atlikumu pārvaldībai, kā arī palīdzēs identificēt potenciālos juridiskos un nodokļu riskus, kas var būt nozīmīgi jebkuram uzņēmumam.
Profesionālās tālākizglītības centrs “Mācību centrs BIZNESA EKSPERTS” (mācību iestādes reģ. nr. 3361802509).
Lektori
- Jūlija Sauša, praktizējoša juriste nodokļu jautājumos, SIA “Jūlijas Saušas juridiskais birojs” valdes priekšsēdētāja
- Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, SIA “Borovkovs & Grandāne” Legal. Tax. Audit valdes locekle
Norise
- Datums: 23.08.2024.
- Laiks: 10:00-12:00.
- Vieta: Tiešsaistē, pieslēguma saite tiek nosūtīta pirms pasākuma.
Reģistrācija pasākumam ir obligāta.
Saturs
- Pamatlīdzekļi:
- Ko darīt ar pamatlīdzekļiem, kuriem ir atlikums virsgrāmatā, bet dabā tie sen neeksistē? Kāda ir likvidācijas procedūra un iespējamie nodokļu riski?
- Pamatlīdzekļi, kas lietoti uzņēmuma reprezentācijas mērķiem, t.i., klientu uzņemšanai un uzņēmuma zīmola atpazīšanai: vai ir kādi nolietojuma ierobežojumi? Ko darīt gadījumos, ja šiem pamatlīdzekļiem ir jāveic kapitālremonts, kas palielina šo pamatlīdzekļu vērtību?
- Pamatlīdzekļu pārdošana uzņēmumu darbiniekiem, valdei, īpašniekiem vai citām saistītām personām: par ko ir jāpārliecinās, izslēdzot šos pamatlīdzekļus no virsgrāmatas?
- Pamatlīdzekļu sastāvā ir reprezentatīvais auto: par ko ir jāatceras grāmatvedim?
- Pamatlīdzekļu sastāvā ir vienības, kas nav saistītas ar saimniecisko darbību: vai drīkst rēķināt nolietojumu? Vai nolietojums ir apliekams ar UIN? Ko darīt, ja šos pamatlīdzekļus lieto valdes loceklis: vai iestājas IIN un VSAOI riski?
- Krājumi:
- Ko darīt, ja ir konstatēts, ka krājumu zudumu normas jau sen neatbilst realitātei? Kādi ir nodokļu riski, ja veiksim krājumu atlikumu korekcijas saskaņā ar reālajām zudumu normām? Kā nodrošināt, lai uzskaitē krājumu zudumu normas vienmēr ir aktuālas un korekti aprēķinātas?
- Krājumu pārpalikuma/iztrūkuma konstatācija: kāda būs grāmatveža rīcība? Kādos gadījumos ir jāveic papildu nodokļu aprēķini?
- Krājumu zādzība: fakta konstatācijas soļi, atspoguļošana grāmatvedības uzskaitē, nodokļu riski.
- Aizdevumi:
- Kādi ir ierobežojumi aizdevumos darbiniekiem un valdei? Kādos gadījumos ir iespējama aizdevuma izsniegšana bez procentiem darbiniekiem un valdei? Kādi ir nodokļu riski uzņēmumam?
- Ko darīt, ja darbinieki un valde vairs nestrādā uzņēmumā, bet pēc virsgrāmatas datiem aizdevumi ir atlikumā?
- Avansa maksājumi par precēm un pakalpojumiem:
- Ko darīt, ja konstatēts, ka avanss nav atprečots pēc 12 mēnešiem? Kādas ir iespējas norakstīt samaksāto avansu bez nodokļu piemērošanas?
- Samaksāti avansi ES un trešo valstu partneriem: kam jāpievērš uzmanība nodokļu ziņā, ja atprečošanas termiņi ir nokavēti? Ko darīt, ja ar šiem partneriem ir aizliegta sadarbība sankciju režīma ievērošanas ziņā?
- Debitori:
- Debitora kredīta atlikums: kļūdaina pārmaksa, realizācijas avanss, nākamo periodu ieņēmumi vai “slēptais” aizdevums? Kā izlabot situāciju un novērs nodokļu riskus?
- Kā rīkoties, ja nebija nodrošināta atsevišķa uzskaite un nebija veikti uzkrājumi šaubīgajiem debitoriem? Kā novērs kļūdu ar minimālām nodokļu sekām?
- Šaubīgie debitori ES un trešo valstu partneri: vai tiem ir kāda uzskaites un nodokļu piemērošanas kārtība?
- Debitori – fiziskās personas: kāda ir šaubīgu debitoru atzīšanas kārtībā. Vai drīkst norakstīt tikai fiziskās personas miršanas vai maksātnespējas gadījumos?
- Debitors ir uzņēmuma darbinieks – avansa norēķina persona, kam atlikums pārsniedza pieļaujamo minimālas algas limitu. Ko darīt šī darbinieka atlaišanas gadījumā, ja nav iespējas ieturēt izmaksāto avansu pilnā apmērā?
- Nauda:
- Kā rīkoties, ja kases atlikums neatbilst virsgrāmatas datiem, t.i., ir konstatēts naudas pārpalikums vai naudas iztrūkums uzņēmuma kasē? Kāda ir nodokļu administratīvā un kriminālā atbildība kasieriem, grāmatvedim un valdes locekļiem?
- Naudas zādzības fakta konstatācija: virsgrāmatas grāmatojumu un papildus nodokļu aprēķinu veikšanas kārtība.
- Aizņēmumi:
- Kā pareizi norakstīt aizņēmumu no uzņēmuma īpašnieka, ja viņš no tā atsākas: caur pamatkapitāla palielināšanu vai caur pārējiem ieņēmumiem? Kāda būtu procedūra? Kurā variantā neveidosies nodokļu sekas?
- Ko darīt ja konstatēts, ka par aizņēmumu no nebankas iestādēm vairāk nekā piecu gadu laikā netiek pārrēķināti procenti UIN nolūkam? Vai parēķināt tikai par pēdējiem 3 gadiem vai tomēr par pieciem? Kāda būs UIN deklarācijas precizēšanas kārtība?
- Kreditori:
- Kā rīkoties situācija, ja pēc vadības lēmuma netiek apmaksāti kreditoru rēķini līdz 50 euro? Vai ir jānodrošina atsevišķa uzskaite šāda tipa kreditoriem? Vai pastāv kādi nodokļu riski vai tikai Komerclikuma atbildība?
- Pēc salīdzināšanas aktiem ir konstatētas nesaskaņas atlikumos ar kreditoriem. Pārbaudīt datus nav iespējams, jo grāmatvedības dati pārņemti no cita ārpakalpojuma sniedzēja, kurš ir likvidēts. Valde apgalvo, ka visi rēķini vai nu apmaksāti, vai netiek atzīti. Kā rīkoties šādā situācija un sakārtot atlikumus? Vai jāveido uzkrājumu kreditoriem par starpības summu? Kādi būs nodokļu riski?
- Vai ir likumā noteiktie limiti avansu norēķinu personas kredīta atlikuma lielumam? Vai šajā gadījumā pastāv kādi nodokļu riski?
- Nodokļi:
- Kā pareizi sakārtot vai izlīdzināt atlikumus ar VID, ja tie nesakrīt ar virsgrāmatas datiem?
- Vai drīkst koriģēt atlikumus ar korekcijas summu? Vai šī summa tiek uzskatīta par nesaimnieciskajām izmaksām un jāapliek ar UIN, ja tā ir debetā? Bet, ja tā ir kredītā, vai jāatzīst ieņēmumi no citiem saimnieciskās darbības veidiem?
- Praktiskie padomi un ieteikumi virsgrāmatas atlikumu izvērtēšanai attiecībā uz nodokļu riskiem.
Profesionālās tālākizglītības centrs “Mācību centrs BIZNESA EKSPERTS” (mācību iestādes reģ. nr. 3361802509).