MANAKABATA.LV Ekspertu viedokļi

Sandra Dzerele: kādam pārskatam ir jāgatavo ilgtspējas ziņojums?

Piesaki grāmatvedības pakalpojumu vai konsultāciju šeit.


Šā gada 17. oktobrī stājās spēkā jauns nozīmīgs normatīvais akts – Ilgtspējas informācijas atklāšanas likums. Šis likums ievieš jaunas prasības attiecībā uz uzņēmumu atbildības un ilgtspējas informācijas publicēšanu, kas attiecas uz sabiedrībām, kuru darbība ietekmē vidi, sabiedrību un ekonomiku. Arī Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likums piedzīvoja būtiskus grozījumus, kas stājās spēkā līdz ar Ilgtspējas informācijas atklāšanas likumu. Sandra Dzerele, zvērināta revidente un SIA Sandra Dzerele un partneris partnere, norāda uz galvenajiem aspektiem, kam uzņēmumiem būtu jāpieverš īpaša uzmanība.

UZMANĪBas ASPEKTI, NORMATĪVAIS REGULĒJUMS

Vai konsolidētajam pārskatam arī jāgatavo ilgtspējas ziņojums?

Sandra Dzerele: Ilgtspējas ziņojums, ja mēs runājam par 2024. gada pārskatu, ir jāgatavo tikai lielajām sabiedrībām, kas ir sabiedriski nozīmīgas. Sagatavošanā jāņem vērā “Ilgtspējas informācijas atklāšanas likuma” un Eiropas Savienības Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvas noteiktās prasības, kritērijus un ierobežojumus.*

Šogad tas būs tikai mazam uzņēmumu skaitam, kuriem tas jāgatavo. Jāskatās uz 2025. gadu, jo tur kritēriji būs diezgan mazināti, un ilgtspējas ziņojumu būs jāgatavo lielajām sabiedrībām.

Galvenie kritēriji Konsolidētā ilgtspējas ziņojuma sagatavošanai*

Lielam koncernam mātes sabiedrībai ir pienākums konsolidētajā vadības ziņojumā iekļaut informāciju par koncerna ietekmi uz ilgtspējas jautājumiem un to, kā šie jautājumi ietekmē koncerna attīstību, rezultātus un stāvokli. Šī informācija jāiekļauj atsevišķā sadaļā.

Prasības ietver:

  • Koncerna darbības modeļa un stratēģijas aprakstu, tostarp riskus un iespējas saistībā ar ilgtspējas jautājumiem, kā arī plānus pārejai uz ilgtspējīgu ekonomiku.
  • Ilgtspējas mērķus un rādītājus, tostarp emisiju samazināšanas plānus.
  • Informāciju par koncerna pārvaldes institūcijām, to lomu ilgtspējas jautājumu risināšanā.
  • Ilgtspējas politiku, rūpības pienākuma procesus un pasākumus, lai novērstu nelabvēlīgu ietekmi.
  • Būtiskākos ar ilgtspējas jautājumiem saistītos riskus un risku vadības procesus.
  • Ziņojumā jānorāda izmantotie avoti un metodes ilgtspējas informācijas iegūšanai, kā arī jāsniedz skaidrojums par pieejamajiem datiem.

Ja visa nepieciešamā informācija par vērtību ķēdi nav pieejama, mātes sabiedrībai jāsniedz plāns tās iegūšanai nākotnē.

  • Mātes sabiedrība var neiekļaut informāciju par notikumiem, kas sagaidāmi tuvākajā nākotnē, ja tas kaitētu koncerna komercdarbībai un netraucētu skaidrai izpratnei par uzņēmuma attīstību.
  • Ja pastāv būtiskas atšķirības starp koncerna un meitas sabiedrības riskiem, tās jānorāda, sniedzot izpratni par šo atšķirību ietekmi.
  • Mātes sabiedrība norāda, vai meitas sabiedrības ir atbrīvotas no ilgtspējas ziņojuma sagatavošanas, kā to prasa likums.
  • Ziņojumu sagatavo saskaņā ar Eiropas Komisijas apstiprinātajiem ilgtspējas ziņošanas standartiem.

*MANAKABATA.LV redakcijas papildinājums.

Aktualitātes 2024. gada pārskata sastādīšanā. Revidenta prasības.

Aktualitātes 2024. gada pārskata sastādīšanā. Revidenta prasības.
05.12.2024 | 14:00 – 16:00 | Baiba Apine

2024. gada pārskata sagatavošana ievieš vairākas jaunas prasības, kas skar gan pārskatu struktūru, gan informācijas atklāšanu, īpaši saistībā ar ilgtspējas ziņojumiem un Eiropas Komisijas noteikto elektronisko ziņošanas formātu. Apmācību vebinārā apskatīsim biežāk pieļautās kļūdas gada pārskatos, to labošanas iespējas, kā arī zvērinātu revidentu aktuālās prasības un ieteikumus attiecībā uz 2024. gada pārskatu sagatavošanu.

EKSPERTU VIEDOKĻI

Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt

Tagad arī lietotnē:  App Store · Google Play


MANAKABATA.LV , :

MANAKABATA.LV Grāmatvedības serviss

MANAKABATA.LV Apmācības un vebināri