MANAKABATA.LV Ekspertu viedokļi

Kaspars Rācenājs: svešvalodu prasību ierobežojumu piemērošana 


Darba likuma grozījumi, kas stājās spēkā 2024. gada 22. oktobrī attiecībā uz svešvalodu ierobežojumiem, izraisa daudz neskaidrību piemērošanas ziņā. Šajā rakstā Kaspars Rācenājs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības jurists, izskaidro grozījumu piemērošanas kārtību.

DARBA LIKUMA GROZĪJUMU PIEMĒROŠANA

Kādi ir jaunie ierobežojumi attiecībā uz svešvalodu prasību iekļaušanu darba sludinājumos un darbinieku līgumos?

Kaspars Rācenājs: Grozījumi nosaka, ka svešvalodas prasme nav uzskatāma par pamatoti nepieciešamu darba pienākumu veikšanai, ja darbs saistīts ar preču ražošanu, pakalpojumu sniegšanu vai citām darbībām Latvijas iekšējā tirgū.

Šo noteikumu var neattiecināt uz tādiem darbiem Latvijas iekšējā tirgū, kur svešvalodas prasme ir attiecīgā darba veikšanas vai attiecīgās nodarbošanās objektīvs un pamatots  priekšnoteikums, tai skaitā,  ja darba izpilde ir saistīta ar ārvalstīm.

Tādējādi, darba sludinājumā aizliegts norādīt konkrētas svešvalodas prasmi, izņemot gadījumu, kad tā pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.

Obligātās prasības darba sludinājumos

Kas obligāti ir jānorada darba sludinājumā?

Kaspars Rācenājs: Joprojām darba sludinājumā obligāti jānorāda:

  • darba devēja nosaukumu (firmu) un reģistrācijas numuru;
  • attiecīgā amata darba algas kopējās mēneša vai gada summas bruto vai paredzēto stundas tarifa likmes samaksas amplitūdu.

Ar grozījumiem tiek noteikts, ka: darba sludinājumā darba devējam ir jānorāda arī svešvalodas prasmes nepieciešamības pamatojumu.

Nepiemēroti jautājumi darba intervijā

Kas nav pieļaujams darba intervijā?

Kaspars Rācenājs: Darba intervijā nav pieļaujami tādi darba devēja jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu vai nav saistīti ar pretendenta piemērotību šim darbam, kā arī jautājumi, kas ir tieši vai netieši diskriminējoši.

Ar grozījumiem tiek noteikts, ka: darba intervijā nav pieļaujams arī jautājums par svešvalodu zināšanām, ja tām nav būtiskas nozīmes darba pienākumu veikšanā.

Nepamatotas prasības darba līgumā un to juridiskās sekas

Kādus noteikumus aizliegt ietvert darba līgumā?

Kaspars Rācenājs: Darba līgumā aizliegts ietvert noteikumus par svešvalodas prasmi, ja tā nav pamatoti nepieciešama darba pienākumu veikšanai.

Ar grozījumiem tiek noteikts, ka: svešvalodas prasme nav uzskatāma par pamatoti nepieciešamu darba pienākumu veikšanai, ja darbs saistīts ar preču ražošanu, pakalpojumu sniegšanu vai citām darbībām Latvijas iekšējā tirgū. Šo noteikumu var neattiecināt uz tādiem darbiem Latvijas iekšējā tirgū, kur svešvalodas prasme ir attiecīgā darba veikšanas vai attiecīgās nodarbošanās objektīvs un pamatots  priekšnoteikums, tai skaitā,  ja darba izpilde ir saistīta ar ārvalstīm.

Kādi ir iespējamie sodi vai juridiskās sekas darba devējiem, kas nepamatoti pieprasa svešvalodu prasmes?

Kaspars Rācenājs: Valsts valodas prasības ir noteiktas Darba likuma 32.p, 33. p., 40. p. 9. d., 10. d., 56. p. 4.d.

Darba likuma 162. pantā ir noteikta soda nauda par citu darba tiesiskās attiecības regulējošu normatīvo aktu pārkāpšanu: Par darba tiesiskās attiecības regulējošu normatīvo aktu pārkāpšanu, izņemot gadījumus, kuri noteikti šā likuma 158., 159., 160. un 161. pantā, piemēro brīdinājumu vai naudas sodu darba devējam:

  • fiziskajai personai –  no septiņām līdz septiņdesmit naudas soda vienībām
  • juridiskajai personai – no četrpadsmit līdz divsimt divdesmit naudas soda vienībām (70-350 euro).

1 soda vienība = 5 euro

Situāciju praktiski skaidrojumi: darba attiecību problēmjautājumu apkopojums – kā tos atrisināt, lai tie neatkārtotos 2025. gadā?

Darba attiecību problēmjautājumu apkopojums – kā tos atrisināt, lai tie neatkārtotos 2025. gadā?
11.12.2024 | 10:00 – 12:00 | Gundega Dambe, Jurijs Georgs Rusakovs

Tuvojoties jaunajam gadam, analizējam savas kļūdas un nepilnības darba attiecību jautājumos un meklējam praktiskus risinājumus. Kādas ir biežāk sastopamās problēmas darba tiesisko attiecību jomā šobrīd? Kas veicina neskaidrības vai konfliktus starp darbiniekiem un darba devējiem? Kādas ir visizplatītākās kļūdas darba līguma nosacījumos, atvaļinājumos un darba samaksas aprēķinos?

EKSPERTU VIEDOKĻI

Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt

Tagad arī lietotnē:  App Store · Google Play


MANAKABATA.LV :

MANAKABATA.LV Grāmatvedības serviss

MANAKABATA.LV Apmācības un vebināri