Vidējās izpeļņas aprēķināšanu atvaļinājuma apmaksai ietekmē darbinieka nodarbinātības ilgums un uzņēmumā noteiktā darba laika organizācija. Šajā rakstā Gundega Dambe, Latvijas Personāla vadības asociācijas valdes locekle, sniedz skaidrojumu par vidējās izpeļņas aprēķinu niansēm.
Atbildes uz jautājumiem apkopotas no 13.12.2024 ekspertu viedokļu vebināra Atvaļinājumu piešķiršana un kompensācijas – praktiski ieteikumi darba devējiem un darbiniekiem MANAKABATA.LV platformā.
VIDĒJĀS IZPEĻŅAS APRĒĶINS ATVAĻINĀJUMA APMAKSai
Kāda ir vidējās izpeļņas aprēķina kārtība atvaļinājuma apmaksai?
Gundega Dambe: Vidējā izpeļņa, kas izmaksājama darbiniekam saskaņā ar normatīvajiem aktiem, tiek aprēķināta par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem. Šajā aprēķinā ietver darba algu, darba līgumā vai koplīgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas, kas ir saistītas ar darba attiecībām.
- Mēneša vidējās izpeļņas aprēķins: Dienas vidējo izpeļņu reizinot ar mēneša vidējo darba dienu skaitu pēdējo sešu mēnešu laikā. Šo skaitu nosaka, saskaitot visas darba dienas un dalot ar seši.
- Dienas vidējās izpeļņas aprēķins: Pēdējo sešu mēnešu darba samaksas kopsummu dala ar šajā periodā faktiski nostrādāto dienu skaitu.
- Summētā darba laika gadījumā: Dienas vidējo izpeļņu nosaka, stundas vidējo izpeļņu reizinot ar vidējo nostrādāto stundu skaitu darba dienā. Vidējo nostrādāto stundu skaitu aprēķina, dalot pēdējo sešu mēnešu laikā nostrādāto stundu skaitu ar šī perioda kalendāra darba dienu skaitu (izņemot attaisnotās prombūtnes).
Darbinieka nostrādāto dienu skaitā neiekļauj pārejošas darbnespējas dienas, atvaļinājuma dienas un tās dienas, kad darbs nav veikts saskaņā ar Darba likuma 74. panta pirmo un sesto daļu.
Vidējās izpeļņas aprēķins, ja stāžs ir mazāks par gadu
Kā tiek aprēķināta vidējā izpeļņa atvaļinājumam, ja darbinieks ir nostrādājis nepilnu gadu?
Gundega Dambe: Ja darbinieks ir nodarbināts mazāk par sešiem mēnešiem, dienas vai stundas vidējo izpeļņu aprēķina, darba samaksas kopsummu dalot ar attiecīgi nostrādāto dienu vai stundu skaitu šajā periodā. Šī kārtība attiecas arī uz gadījumiem, kad darbinieks pēc vismaz 12 mēnešu ilgas attaisnotas prombūtnes ir strādājis mazāk par sešiem mēnešiem.
Par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma vai papildatvaļinājuma laiku izmaksājamo summu nosaka, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu, kas iekrīt attiecīgajā atvaļinājuma periodā.
VID kontroles pasākumu aktualitātes
VID kontroles pasākumu aktualitātes un turpmākā nodokļu maksātāju uzraudzība
17.12.2024 | 14:00 – 16:00 | Baiba Grandāne
Valsts ieņēmumu dienests (VID) turpina pilnveidot kontroles pasākumus, lai veicinātu godprātīgu nodokļu nomaksu un mazinātu izvairīšanās riskus. Aktualitāšu kontekstā tiek uzsvērti dažādi riska novērtēšanas aspekti, tostarp fizisko un juridisko personu ienākumu un darījumu atbilstība, neuzrādītu ienākumu identificēšana un partneru uzticamības pārbaude. Kas tie ir?
EKSPERTU VIEDOKĻI
Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt
Tagad arī lietotnē: App Store · Google Play