Valdes locekļiem bieži rodas jautājums, vai viņi drīkst neieverot regulāru darba algas izmaksu un iztikt tikai no dividendēm. Šis jautājums ir īpaši aktuāls mazajos uzņēmumos, kur valdes loceklis vienlaikus ir arī uzņēmuma īpašnieks un pilda visus ikdienas pienākumus. Šajā rakstā Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, aplūko tiesisko regulējumu attiecībā uz valdes locekļa iespēju neveidot darba attiecības un izskaidro iespējamos riskus, kas var rasties šajā situācijā.
VALDES LOCEKĻA DARBS BEZ DARBA LĪGUMA
Situācija: SIA darbojas skaistumkopšanas nozarē. Uzņēmumā nav algotu darbinieku, un visu darbu veic valdes loceklis, kurš darbojas, pamatojoties uz pilnvarojuma līgumu. Valdes loceklis sev izmaksā dividendes, no kurām tiek samaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Uzņēmuma mēneša apgrozījums ir līdz 1500 euro.
Uzņēmumā ir izpildīts viens no nosacījumiem attiecībā uz algas aprēķināšanu: kapitālsabiedrībā nav neviena darbinieka vai valdes locekļa, kas saņem atlīdzību, kas būtu vismaz minimālās mēneša darba algas apmērā. Savukārt otrs nosacījums, kas saistīts ar uzņēmuma apgrozījumu, netiek izpildīts.
Vai valdes loceklis drīkst nesaņemt algu un iztikt tikai no dividendēm, ko saņem no uzņēmuma peļņas?
Baiba Grandāne: Valdes loceklis var pildīt savus pienākumus, pamatojoties uz uzņēmuma statūtiem vai pilnvarojuma līgumu, un šādā gadījumā darba algas izmaksa nav obligāta. Prasība izmaksāt algu, kas ir vismaz minimālās mēneša darba algas apmērā, attiecas tikai tad, ja uzņēmuma apgrozījums pārsniedz noteiktu slieksni.
VID uzmanības riski valdes locekļiem
Kādi riski varētu rasties no Valsts ieņēmumu dienesta puses?
Baiba Grandāne: Jāņem vērā, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) var pievērst pastiprinātu uzmanību situācijām, kurās valdes loceklim nav darba algas. VID var uzskatīt, ka šāda prakse rada risku aplokšņu algām vai ļaunprātīgai nodokļu optimizācijai. Īpaši tas attiecas uz PVN maksātājiem, jo VID var radīt iebildumus, piemēram, pret PVN pārmaksas atmaksu.
Tiesiskā regulējuma kontekstā darba alga šādā situācijā nav obligāta, bet jāapzinās potenciālie riski un iespējamās VID iebildes pret šādu pieeju.
Valdes locekļa darbs 2025. gadā
Valdes locekļa darbs 2025. gadā: grozījumi Komerclikumā, atlīdzība, kompensācijas, nodokļu riski, personīgā atbildība
21.01.2025 – 26.02.2025 | 10:00 – 12:00 | Baiba Grandāne, Jurijs Georgs Rusakovs
Straujās izmaiņas likumdošanā un pieaugošie valdes locekļu pienākumi prasa nepārtrauktu uzmanību un pielāgošanos. Grozījumi Komerclikumā skar ne tikai uzņēmumu vadības procesus, bet arī valdes locekļu atbildību un tiesības. Kādi ir jaunie nosacījumi attiecībā uz atlīdzību un kompensācijām? Kā izvairīties no nodokļu riskiem un saprast savu personīgo atbildību?