Kā kļūt par pašnodarbināto?

Kļūt par pašnodarbināto ir vienkārši. Pašnodarbinātais veic samniecisko darbību. Pirms uzsākt saimniecisko darbību, tā jāreģistrē Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Saimniecisko darbību reģistrē bez maksas elektroniski Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS).

Pašnodarbinātā reģistrācija

Reģistrācijas veidlapā jānorāda šāda informācija:

  • darbības joma saskaņā ar NACE 2 klasifikāciju. Plašāku informāciju par NACE kodu izvēli atradīsiet Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē vai sazinoties ar Centrālās statistikas pārvaldes konsultantiem: šeit.
  • izvēlētais nodokļu maksāšanas režīms “vispārējā kārtība” vai “mikrouzņēmumu nodoklis”, vai arī atsevišķs saimnieciskās darbības veids “paziņotā (nereģistrētā) saimnieciskā darbība”, cita pamatinformācija par plānoto darbību.

Papildus reģistrācijas veidlapai EDS jāaizpilda anketa, kas ļaus pārliecināties, ka plānotā darbība neatbilst darba līguma pazīmēm. Anketa iepazīstina ar galvenajām atšķirībām starp darba un uzņēmuma līgumiem, dodot iespēju izvērtēt savu izvēli reģistrēt saimniecisko darbību.

Papildus VID ir jāiesniedz informācija par saimnieciskās darbības norēķinu kontiem, kas ir atvērti Latvijā un ārvalstīs.

VID nenosaka vecumu pašnodarbinātām, t.i. pašnodarbinātais var būt arī nepilngadīgais bērns ar vecāku piekrišanu. Šajā gadījumā vienam no vecākiem ir jāsniedz VID EDS iesniegums par pašnodarbināto personu reģistrāciju (savam bērnam), kā arī savu piekrišanu par to ka nav iebildumu, ka nepilngadīgais bērns būs pašnodarbinātais. EDS profils tiks noformēts uz nepilngadīga bērna vārda, uzvārdu. Pašnodarbinātā atskaites VID sniegs viens no vecākiem bērna EDS profilā.

Neesi pašnodarbinātais? Mēs palīdzēsim kļūt par pašnodarbināto.

Pašnodarbinātā nodokļi

Saimniecisko darbību var veikt dažādos nodokļu režīmos. No tā ir atkarīgs, kādus nodokļus maksās pašnodarbinātais pēc reģistrācijas.

Lasi vairāk sadaļā: Kādi nodokļi jāmaksā pašnodarbinātajam?

Pašnodarbinātā atskaites

Saimniecisko darbību var veikt dažādos nodokļu režīmos. No tā ir atkarīgs, kādas atkaites sniegs pašnodarbinātais pēc reģistrācijas.

Lasi vairāk sadaļā: Kādas atskaites jāsniedz pašnodarbinātajam?

Grāmatvedība pašnodarbinātajam

Abonē MANAKABATA.LV grāmatvedības servisu pašnodarbinātajam. 🙋‍♂️