MANAKABATA.LV Ekspertu viedokļi ↗

Nataļja Griškova: kā veikt uzkrājumus neizmantotajiem atvaļinājumiem


Uzņēmumiem jāveic uzkrājumi neizmantotajiem atvaļinājumiem, lai nodrošinātu pienācīgu atalgojuma izmaksu darbiniekiem, kuri nav izmantojuši savas atvaļinājuma dienas. Šie uzkrājumi ir jāaprēķina atbilstoši Darba likuma un grāmatvedības normatīvajiem aktiem. Šajā rakstā SIA “Biznesa Konsultāciju Grupa” finanšu direktore skaidro uzkrājumu būtību, to aprēķināšanas principus un biežāk sastopamās problēmas.

UZKRĀJUMI NEIZMANTOTAJIEM ATVAĻINĀJUMIEM

Kas ir uzkrājumi neizmantotajiem atvaļinājumiem?

Nataļja Griškova: Uzkrājumi ir uzņēmuma finanšu saistības, kas veidojas, ja darbinieks uzkrāj atvaļinājuma dienas, bet tās neizmanto. Lai nodrošinātu uzkrājumu precizitāti un atbilstību likumam, uzņēmumiem jāveic regulāri aprēķini un jāatspoguļo šīs summas grāmatvedībā.

Kā veikt atvaļinājuma dienu uzkrājuma aprēķinu?

Atvaļinājuma dienas tiek aprēķinātas proporcionāli nostrādātajam laikam. Piemēram, darbinieks strādāja normālo darba laiku un par vienu nostrādāto mēnesi darbiniekam pienākas 1,67 atvaļinājuma dienas (20 apmaksājamas darba dienas mēnesī / 12 gada mēnešiem). Ja darbinieks ir nostrādājis 10 mēnešus, viņam pienākas 16,7 neizmantotas atvaļinājuma dienas.

Nereti grāmatvežiem rodas jautājums, no kurienes tiek ņemts atvaļinājuma dienu koeficients?

  • Darba likuma 149. panta pirmā daļa nosaka, ka darbiniekam ir tiesības uz četras kalendāra nedēļas ilgu ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, neskaitot svētku dienas.
  • Savukārt Darba likuma 75. panta astotā daļa paredz, ka par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā. ​

Tādējādi, piešķirot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, darba devējam ir pienākums apmaksāt tikai tās dienas vai stundas, kurās darbiniekam būtu bijis jāstrādā, ja viņš neatrastos atvaļinājumā. Balstoties uz šo principu, tika aprēķināts uzkrājums neizmantotajiem atvaļinājumiem.

Vidējā izpeļņa un uzkrājumi atvaļinājumiem

Kas ir iekļauts vidējās izpeļņas aprēķinā?

Vidējo izpeļņu aprēķina, pamatojoties uz pēdējo sešu mēnešu darba samaksu. Šajā summā ietilpst alga, prēmijas un piemaksas, bet neiekļauj komandējuma naudu un pabalstus. Vidējā izpeļņa dienā tiek iegūta, dalot kopējo darba samaksu ar nostrādātajām dienām attiecīgajā periodā.

Kā veikt uzkrājumu aprēķinu neizmantotajiem atvaļinājumiem?

Uzkrājumu summu aprēķina, reizinot neizmantotās atvaļinājuma dienas ar dienas vidējo izpeļņu. Piemēram, ja darbiniekam ir 15 neizmantotas atvaļinājuma dienas un viņa vidējā dienas izpeļņa ir 95,24 EUR, uzkrājumu summa būs 1 428,60 EUR.

Kā atspoguļot uzkrājumus grāmatvedības uzskaitē?

Uzkrājumi jāreģistrē kā darba algas saistības uzņēmuma grāmatvedībā. Tie tiek atspoguļoti grāmatvedības kontos, kur darba algas izmaksu kontā tiek veikts debeta ieraksts, bet uzkrāto atvaļinājumu saistību kontā – kredīta ieraksts. Tāpat jāņem vērā arī sociālās apdrošināšanas iemaksas no darba devēja, kas attiecas uz šiem uzkrājumiem. Uzņēmuma grāmatvedības reģistros ir jāveic šādi ieraksti:

  • Debets: Darba algas izmaksas (izmaksu konts)
  • Kredīts: Uzkrātie atvaļinājumi (saistību konts)
  • Debets: VSAOI no darba devēja (izmaksu konts)
  • Kredīts: Uzkrātie atvaļinājumi (saistību konts)

Kādi ir problēmjautājumi atvaļinājumu uzkrājumos?

Viens no galvenajiem izaicinājumiem ir pareiza uzkrājumu aprēķināšana un uzskaite, lai izvairītos no neatbilstībām revīzijās un nodokļu pārbaudēs.

Tāpat uzņēmumiem jābūt gataviem segt neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju vai saistības, piemēram, darbinieka atlaišanas gadījumā.

Ieteikumi darbam

Ieteikumi darbam: kā darba devējiem pasargāt sevi no tiesvedības ar darbiniekiem?
26.03.2025 | 14:00 – 16:00 | Kaspars Rācenājs

Darba devējiem arvien biežāk nākas saskarties ar darba tiesību izaicinājumiem un potenciāliem strīdiem ar darbiniekiem. Likumdošanas izmaiņas un pieaugošā darbinieku izpratne par savām tiesībām rada nepieciešamību uzņēmumiem rūpīgi ievērot normatīvo regulējumu. Lai samazinātu riskus un izvairītos no dārgām tiesvedībām ar darbiniekiem, ir svarīgi izprast un pareizi piemērot darba tiesību normas.

EKSPERTU VIEDOKĻI

Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt

Tagad arī lietotnē:  App Store · Google Play


MANAKABATA.LV :

MANAKABATA.LV Grāmatvedības serviss ↗

MANAKABATA.LV Apmācības un vebināri ↗