Mainīgs darba grafiks ir darba organizācijas forma, kurā darba laiks tiek pielāgots uzņēmuma vajadzībām vai darbinieka iespējām, atšķiroties no fiksēta darba laika. Tas var ietvert darbu maiņās, rotējošus grafikus vai iepriekš saskaņotas darba stundas dažādās dienās. Šajā rakstā Gundega Dambe, Latvijas Personāla vadības asociācijas valdes locekle, sniedz skaidrojumu par mainīgā darba grafika tiesiskajiem aspektiem un citiem jautājumiem saistībā ar darba laika uzskaiti.
Atbildes uz jautājumiem apkopotas no 18.02.2025 apmācību nodarbības Attaisnojuma dokumenti: darbinieki, komandējumi, darba braucieni, autotransports, valdes izdevumi MANAKABATA.LV platformā.
DARBA LAIKA UZSKAITE PIE MAINĪGA DARBA GRAFIKA
Kā pareizi uzskaitīt normālo darba laiku, ja darbiniekam ir mainīgs darba grafiks?
Gundega Dambe: Saskaņā ar Darba likumu normālais darba laiks Latvijā ir 40 stundas nedēļā, ja nav noteikts citādi. Tas var tikt sadalīts pa dienām atbilstoši darba kārtības noteikumiem, darba līgumam vai darba grafikiem.
Būtiski, lai kopējais nostrādāto stundu skaits noteiktā uzskaites periodā nepārsniegtu normālo darba laiku.
Lai arī darba laiks mainās, normālais darba laiks joprojām ir noteikts – 40 stundas nedēļā vai 8 stundas dienā pie piecu dienu darba nedēļas. Uzskaitei jābūt:
- Precīzai un sistemātiskai – izmantojot darba laika uzskaites žurnālu, elektronisko sistēmu vai grafiku ar atzīmēm par reāli nostrādātajām stundām;
- Salīdzināmai ar noteikto normu – piemēram, izvērtējot nostrādāto stundu daudzumu attiecīgajā uzskaites periodā;
- Atbilstošai faktiskajai situācijai –ja darbinieks strādā ilgāk vai mazāk, jāvērtē virsstundu uzskaite vai neizmantotais darba laiks.
DARBA GRAFIKA NEIEVĒROŠANA NO DARBINIEKA PUSES
Kā rīkoties, ja darbinieks neievēro noteikto darba grafiku, un kā to pareizi uzskaitīt?
Gundega Dambe: Ja darbinieks nepilnībā ievēro noteikto darba grafiku – kavē darbu, pamet darba vietu agrāk vai neierodas vispār, – darba devējam ir jāzina, kā pareizi rīkoties, lai ievērotu likumu un saglabātu darba disciplīnu.
Pirmais solis – faktu dokumentēšana.
Ja darbinieks nav ieradies darbā vai atkāpies no grafikā noteiktā laika, svarīgi šo faktu objektīvi pierādīt. To var izdarīt, sagatavojot:
- Aktu par darba grafika neievērošanu, kurā norādīts datums, laiks, konkrēts pārkāpums, kā arī personas, kas to konstatējušas (liecinieki vai vadītājs);
- Pievienojot iekārtu reģistrus (piemēram, durvju karšu piekļuves laiku, pieteikšanos darba sistēmās u.c.);
- Fiksējot elektroniskās uzskaites sistēmu datus – ja uzņēmumā ir ieviesta laika uzskaite elektroniski;
- Uzglabājot jebkuru komunikāciju ar darbinieku (piemēram, e-pasti, WhatsApp ziņas), kurā viņš norāda iemeslus vai pats atzīst savu kavējumu.
Otrais solis – darba grafika korekcija.
Ja darbinieks darbu ir sācis vēlāk, beidzis agrāk vai nav ieradies darbā vispār, tad:
- Veiciet darba grafika korekciju – tas nozīmē, ka faktiskās nostrādātās stundas tiek atspoguļotas atbilstoši reālai situācijai;
- Atspoguļojiet to darba laika uzskaites tabelē vai sistēmā;
- Ja pārkāpums ir atkārtots vai būtisks, iespējams piemērot disciplinārsodu (piezīmi, rājienu u.c.) – taču tikai pēc tam, kad darbiniekam dota iespēja izteikties un ir ievērota likumā noteiktā procedūra.
Trešais solis – darba samaksas aprēķins proporcionāli nostrādātajam laikam.
Darbiniekam ir jāmaksā tikai par reāli nostrādāto darba laiku. Ja darbs nav veikts bez attaisnojoša iemesla, neapmaksātās stundas vai dienas netiek iekļautas atalgojumā. Līdz ar to ieteicams atspoguļot šo informāciju arī algas lapiņā vai pievienot paskaidrojumu, kāpēc summa ir samazināta.
Darba laika uzskaite
Darba laika uzskaite: grāmatvedības un nodokļu aspekti
25.03.2025 – 03.04.2025 | Laila Kelmere, Baiba Grandāne
Darba laika uzskaite ir būtisks elements gan uzņēmuma iekšējā organizācijā, gan finanšu pārskatu sagatavošanā. Pareiza darba laika uzskaite nodrošina ne tikai precīzu darba samaksas aprēķinu, bet arī atbilstību nodokļu normatīvajiem aktiem. Kā efektīvi organizēt darba laika uzskaiti uzņēmumā, lai novērstu kļūdas un samazinātu nodokļu riskus?
EKSPERTU VIEDOKĻI
Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt
Tagad arī lietotnē: App Store · Google Play