Reprezentācijas izdevumi un personāla ilgtspējas pasākumi sniedz būtisku ieguldījumu uzņēmuma darbinieku motivēšanā un ārējā tēla veidošanā. Ierobežojumu piemērošana reprezentācijai ir būtiska, lai skaidri noteiktu, kādos gadījumos šie izdevumi tiek klasificēti kā ar saimniecisko darbību saistīti vai nesaistīti izdevumi, kā arī kā tiek piemēroti ierobežojumi šo izdevumu apjomam. Šajā rakstā Laila Kelmere, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, LBTU un EKA viesdocente, kā arī pieredzējusi grāmatvede, skaidro, kā piemērot ierobežojumus šai izdevumu grupai uzņēmumu ienākuma nodokļa regulējuma kontekstā.
Atbildes uz jautājumiem apkopotas no 10.12.2024 ekspertu viedokļu vebināra Situāciju praktiski skaidrojumi: nodokļu piemērošanas problēmjautājumi reklāmas, reprezentācijas, dāvinājumu un darbinieku ilgtspējas pasākumu izdevumos MANAKABATA.LV platformā.
IEROBEŽOJUMU PIEMĒROŠANAS OBJEKTS
Vai saistībā ar reprezentācijas izdevumiem un personāla ilgtspējas pasākumiem 5% ierobežojums no bruto algas fonda tiek piemērots kopējam algu fondam, t.i. darba alga plus darba devēja VSAOI vai tikai darba algām?
Laila Kelmere: Tikai bruto darba samaksai (algai). Atbilstoši Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8. panta 2. daļas 7. apakšpunktam, pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita visus izdevumus, kas nav tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību. Šie izdevumi ietver arī reprezentācijas izdevumus un personāla ilgtspējas pasākumu izdevumus. Tos pieskaita, ja to kopējā summa pārskata gadā pārsniedz piecus procentus no iepriekšējā pārskata gada darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, par kuru veikti valsts sociālās apdrošināšanas obligātie maksājumi (VSAOI).
Tātad ierobežojuma aprēķinā tiek ņemta vērā tikai bruto darba samaksa, neiekļaujot uzņēmuma VSAOI. Šis regulējums nozīmē, ka uzņēmumam ir jāpievērš īpaša uzmanība reprezentācijas un personāla ilgtspējas izdevumu apjomam. Tas ir nepieciešams, lai tie nepārsniegtu noteikto piecu procentu limitu no bruto algas fonda, kas aprēķināts uz iepriekšējā gada datiem.
PERSONĀLA ILGTSPĒJAS PASĀKUMU KLASIFIKĀCIJA KOPLĪGUMA GADĪJUMĀ
Ja koplīgumā paredzēts, ka darba devējs nodrošina sporta kluba apmeklējuma iespēju visiem darbiniekiem, un rēķinā ir norādīts atšifrējums pa darbiniekiem un viena abonementa cena, vai šos izdevumus var klasificēt kā personāla ilgtspējas pasākumu? Vai, ja 5 no 40 darbiniekiem šo iespēju neizmanto, tas automātiski nozīmē, ka šie izdevumi jāuzskata par personificējamām izmaksām, kas jāapliek ar IIN un VSAOI, pat ja koplīgumā ir paredzēta šāda izdevumu segšana visiem darbiniekiem?
Laila Kelmere: UIN likuma 8. panta 4. daļa sniedz iespēju koplīgumā atrunāt pasākumus, kas klasificējami kā kolektīva motivēšanas un saliedēšanas pasākumi. Jūsu aprakstītajā situācijā koplīgums paredz nodrošināt šo iespēju visiem darbiniekiem. Ja 5 darbinieki no 40 neizmanto šo iespēju, saņemto rēķinu no sporta kluba var klasificēt kā personāla ilgtspējas pasākumu izdevumus, jo uzņēmums ir nodrošinājis iespēju visiem darbiniekiem to izmantot. Tālāk tā jau ir darbinieka izvēle – izmantot šo iespēju vai neizmantot.
Atšifrējums no sporta kluba ir noderīgs pašam uzņēmumam, piemēram, lai novērtētu, cik šāds pasākums ir aktuāls darbiniekiem.
Valdes locekļa darbs 2025. gadā
Valdes locekļa darbs 2025. gadā: grozījumi Komerclikumā, atlīdzība, kompensācijas, nodokļu riski, personīgā atbildība
21.01.2025 – 26.02.2025 | 10:00 – 12:00 | Baiba Grandāne, Jurijs Georgs Rusakovs
Straujās izmaiņas likumdošanā un pieaugošie valdes locekļu pienākumi prasa nepārtrauktu uzmanību un pielāgošanos. Grozījumi Komerclikumā skar ne tikai uzņēmumu vadības procesus, bet arī valdes locekļu atbildību un tiesības. Kādi ir jaunie nosacījumi attiecībā uz atlīdzību un kompensācijām? Kā izvairīties no nodokļu riskiem un saprast savu personīgo atbildību?
EKSPERTU VIEDOKĻI
Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt
Tagad arī lietotnē: App Store · Google Play