MANAKABATA.LV Ekspertu viedokļi

Daniils Vladimirovs: e-rēķinu praktiskā pielietošana


E-rēķinu obligāta ieviešana būtiski ietekmēs uzņēmumu grāmatvedības un finanšu pārvaldību. Tie nodrošinās drošāku, ātrāku un efektīvāku datu apmaiņu, taču uzņēmumiem būs jāpielāgo savas sistēmas, lai atbilstu jaunajām prasībām. Šajā rakstā Daniils Vladimirovs, SIA “Capitax PRO” partneris, dalās ar praktiskiem padomiem par e-rēķinu izmantošanu.

UZŅĒMUMU SAGATAVOŠANAS DARBI E-RĒĶINU IEVIEŠANAI

Kādas darbības jāveic uzņēmumam, lai ievestu e-rēķinus sava dokumentu apritē?

Daniils Vladimirovs: E-rēķins ir strukturēts elektronisks dokuments (XML formātā), kas ļauj automatizēt datu apmaiņu un uzlabot grāmatvedības procesu precizitāti. Lai nodrošinātu atbilstību, uzņēmumiem būs jāveic šādas darbības:

  • Pielāgot grāmatvedības sistēmas e-rēķinu atbalstam.
  • Izvēlēties piemērotu e-rēķinu risinājumu.
  • Informēt klientus un partnerus par izmaiņām.
  • Apmācīt darbiniekus.
  • Sekot līdzi normatīvo aktu izmaiņām.

Līdz 2025. gada 1. maijam tiks izdoti jauni noteikumi, kas precizēs e-rēķinu apriti un to iesniegšanu VID. No 2026. gada 1. janvāra uzņēmumiem būs jānodrošina e-rēķinu iesniegšana VID caur Elektronisko deklarēšanas sistēmu (EDS) vai API integrāciju.

Par ko jāatceras uzņēmumiem, strādājot ar e-rēķiniem?

Daniils Vladimirovs:

  • Pirmkārt, ir jāatceras, ka e-rēķins nav PDF vai e-pasta pielikums, bet elektroniski sagatavots rēķins, kas atbilst ES Direktīvai 2014/55/ES, Latvijas standartam LVS EN 16931-1:2017 un Grāmatvedības likumam.
  • Otrkārt, e-rēķinā jāiekļauj visi obligātie dati, piemēram, pārdevēja un pircēja informācija, rēķina numurs, summa, PVN un maksājumu detaļas.
  • Treškārt, e-rēķiniem paraksts nav obligāts, ja abas puses ir vienojušās par autentiskumu un datu nemainīgumu. Izņēmumi ir specifiski gadījumi, piemēram, darījumi ar kases čeku vai specifiskās valsts sistēmās, piemēram, Nacionālā veselības dienesta sistēmas.
  • Ceturtkārt, e-rēķini palīdz samazināt krāpšanas risku, paātrina maksājumu apstrādi un mazina izmaksas, taču to ieviešana prasa ieguldījumus esošo sistēmu pielāgošanā un jaunu tehnisko risinājumu ieviešanā. Savlaicīgi sagatavojoties, uzņēmumi varēs izmantot šīs sistēmas priekšrocības pilnā apjomā.
  • Piektkārt, e-rēķinu apmaiņu Eiropas mērogā atvieglo PEPPOL platforma.

Svarīgi atcerēties, ka no 2025. gada 1. janvāra e-rēķini būs obligāti starp uzņēmumiem un valsts iestādēm (B2G, G2G), bet no 2026. gada 1. janvāra arī starp uzņēmumiem (B2B). Šīs izmaiņas sekmē grāmatvedības digitalizāciju un saskaņotību ar ES normām.

Svarīgākā apkopojums DECEMBRIS 2024 –
NODOKĻI un GRĀMATVEDĪBA

Svarīgākā apkopojums DECEMBRIS 2024 – NODOKĻI un GRĀMATVEDĪBA
19.12.2024 | 11:00 – 12:00 | Daniils Vladimirovs

Aicinām uzņēmējus, pašnodarbinātos, grāmatvežus un konsultantus piedalīties MANAKABATA.LV bezmaksas informatīvajā vebinārā “Svarīgākā apkopojums DECEMBRIS 2024 – NODOKĻI un GRĀMATVEDĪBA”. Pasākuma laikā būs apkopotas nozares aktualitātes un noderīgas zināšanas gan biznesa iesācējiem, gan pieredzējušiem speciālistiem, kā arī ir prezentēti jaunumi MANAKABATA.LV platformā ikvienam.

EKSPERTU VIEDOKĻI

Vairāk ekspertu skaidrojumus un viedokļus skaties MANAKABATA.LV platformā. Reģistrēties bez maksas vai Abonēt

Tagad arī lietotnē:  App Store · Google Play


MANAKABATA.LV :

MANAKABATA.LV Grāmatvedības serviss

MANAKABATA.LV Apmācības un vebināri