Baiba Grandāne: ilgtspējas pasākumu uzskaites nianses


llgtspējas pasākumu uzskaite un nodokļu piemērošana nereti rada vairākas neskaidrības. Šajā rakstā Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, skaidro būtiskākās nianses, kas jāņem vērā, uzskaitot ilgtspējas pasākumus grāmatvedībā un piemērojot tiem atbilstošus nodokļu risinājumus.

ILGTSPĒJAS PASĀKUMU IZDEVUMU NOTEIKŠANAS KRITĒRIJI

Ko ietver uzņēmuma ilgtspējas pasākumu definīcija?

Baiba Grandāne:

  • Pirmkārt, šādiem pasākumiem noteiktais mērķis (tāpat kā pārējos punktos paredzētajiem) ir personāla ilgstpēja. Tas ietver kvalitatīvas darba vides, darbinieku lojalitātes un noturības darbā nodrošināšanu, kā arī darbinieku darba produktivitātes celšanu. Tātad – viss, kas palīdzēs darbiniekus motivēt strādāt, strādāt kvalitatīvi un produktīvi, novērsīs negatīvu noskaņojumu darbā, u.tml. Svarīgi atcerēties, ka personāla ilgtspējas pasākumam ir jābūt vērstam uz visiem uzņēmuma darbiniekiem, nevis konkrētu indivīdu.
  • Otrkārt, jāņem vērā UIN likuma 8.panta 1.daļā noteiktais. Identificējot ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, tos vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai.
    Tātad formāls nodokļu rēķinā ietvertais pamatojums, ja tas realitātē nemaz nav noticis vai faktiski ir noticis kas cits, nedos pamatu nodokļa atbrīvojuma piemērošanai. Šādiem izdevumiem atbrīvojumu nevarēs piemērot.
    Izvēloties personāla ilgtspējas pasākumu veidus, svarīgi noteikt, ko uzņēmums ar tiem vēlas sasniegt. Tas ļaus skaidri saprast, vai pasākums atbilst UIN likuma 8.panta 4.daļas kritērijiem.
  • Un, visbeidzot, jāatceras, ka šim pasākumam ir jāsasniedz mērķauditorija – to jāsaņem tieši uzņēmuma darbiniekiem – kolektīvam, kuri ir viena no darba koplīguma slēdzējpusēm. Pasākums nav paredzēts konkrētam indivīdam – darbiniekam, valdes loceklim, kapitāla daļu īpašniekam. Tas nav domāts arī ar uzņēmumu nesaistītām trešām personām, piemēram, uzņēmuma dalībnieka vai valdes locekļa radiniekiem u.tml.
ILGTSPĒJAS PASĀKUMU PERSONIFICĒŠANAS RISKI

Vai ir pieļaujams šos pasākumus neidentificēt personiski?

Baiba Grandāne: Lai arī UIN likuma 8. panta 4. daļas 5. punkts nosaka, ka šiem pasākumiem nav jābūt personificējamiem, tomēr tāpat ir jānodrošina pierādījumi. Ir jāpierāda, ka pasākums pieejams tieši darbiniekiem kā kolektīvam vai tā daļai, nevis kādām citām personām vai vienam konkrētam uzņēmuma darbiniekam.

Gadījumos, kad ilgtspējas pasākums organizēts arī darbinieku ģimenes locekļiem vai citām personām, jāatceras, ka šāda pasākuma izmaksas būs dalāmas. Ir jāatšifrē izdevumu daļa, kas izlietota darbiniekiem, un daļa, kas izlietota viņu ģimenes locekļiem vai citām personām, un šī izdevumu daļa būs pakļauta aplikšanai ar UIN.

VID pārbaudes uzņēmuma grāmatvedībā

VID pārbaudes uzņēmuma grāmatvedībā
28.05.2025 | 14:00 – 16:00 | Baiba Grandāne

Grāmatvedības uzskaite ir viens no galvenajiem vērtēšanas objektiem VID pārbaudēs, jo tieši šajā jomā vispilnīgāk atspoguļojas uzņēmuma saimnieciskā darbība, nodokļu aprēķini un darījumu pamatojums. Lai veiktu mērķtiecīgus kontroles pasākumus, VID šobrīd analizē plašu aktuālo uzņēmuma datu klāstu. Kā uzņēmumam sagatavot grāmatvedību VID pārbaudei?


:

Grāmatvedības serviss

Zināšanas un apmācības

Sazināties ar mums