Valsts ieņēmumu dienests (VID) regulāri veic iedzīvotāju datu analīzi, lai identificētu gadījumus, kad persona nav deklarējusi visus gūtos ienākumus. Šādos gadījumos tiek nosūtīti VID brīdinājumi ar aicinājumu labprātīgi precizēt vai iesniegt ienākumu deklarāciju. Šajā rakstā Jūlija Sauša, SIA “Jūlijas Saušas juridiskais birojs” valdes priekšsēdētāja, skaidro VID rezultātus, izsūtot pagājušajā gadā informatīvas vēstules Latvijas iedzīvotājiem par ienākumu deklarēšanas neatbilstībām.
Atbildes uz jautājumiem apkopotas no 30.05.2025 informatīva vebināra Mēneša forums MAIJS 2025: grāmatvedība un nodokļi MANAKABATA.LV platformā.
VID IEDZĪVOTĀJU INFORMĒŠANA PAR IENĀKUMU DEKLARĒŠANU
Vai VID turpinās attīstīt pārbaužu praksi, kuras rezultātā tiek izsūtīti informatīvi brīdinājumi (VID vēstules) bez formālas revīzijas, tostarp fiziskajām personām?
Jūlija Sauša: Līdz 2024. gada beigām VID izsūtīja “70 tūkstošus vēstules” tiem iedzīvotājiem, kuru konta apgrozījums bija vismaz par 20 tūkstošiem euro lielāks nekā valstij zināmie šī konkrētā cilvēka ienākumi.
Taču faktiski tika izsūtītas 99 tūkstoši vēstuļu cilvēkiem, kuru VID zināmie ienākumi atšķiras no deklarētajiem vai no tiem, kas redzami viņu banku kontos, bieži vien nesakārtotas grāmatvedības dēļ.
VID PREVENTĪVĀS DARBĪBAS REZULTĀTI
Kāda bija atsauce uz šīm vēstulēm no nodokļu maksātāju puses?
Jūlija Sauša: īdz 2024. gada novembra otrajai pusei vairāk nekā 8 tūkstoši cilvēku deklarējuši papildu katru gadu no 320 līdz 380 miljoniem euro neapliekamos ienākumus un 5,7 miljonus euro nodokļos no apliekamajiem ienākumiem.
25 procenti cilvēku ir reaģējuši, labprātīgi iesnieguši deklarācijas un nomaksājuši 9 miljonus euro.
Ar pārējiem plānots individuāls darbs no VID ierēdņu puses. Saziņa prioritāri ar tiem, kuriem starpība starp legāliem ienākumiem un bankā ienākošiem maksājumiem ir 100 tūkstoši euro (azartspēļu laimesti, nedeklarētie ienākumi no nekustamā īpašuma atsavināšanas u.c.).
Vairāk nekā 5 tūkstoši šādu cilvēku ir personas, kuru rīcībā ir vairāk nekā 1 miljons euro (dažos gadījumos Latvijā – iespējams, mantojuma jautājumi).
Skaidrās naudas darījumi
Skaidrās naudas darījumi: par ko jāzina katram uzņēmējam un grāmatvedim?
13.06.2025 – 16.06.2025 | 13:00 – 15:00 | Baiba Grandāne
Skaidrās naudas darījumi uzņēmējdarbībā joprojām ir aktuāli, īpaši mazajos un vidējos uzņēmumos. Tomēr šiem darījumiem ir būtiski ierobežojumi un riski gan no grāmatvedības, gan nodokļu kontroles viedokļa. Ir svarīgi zināt, kā šie darījumi pareizi jāuzskaita, kādi dokumenti ir nepieciešami, kā arī – kādi sodi draud par pārkāpumiem.