Baiba Grandāne: VID darījumu kontrole skaidrā naudā


Valsts ieņēmumu dienests (VID) pastiprināti uzrauga skaidras naudas darījumus uzņēmumos, jo tie bieži ir saistīti ar paaugstinātu ēnu ekonomikas un nodokļu apiešanas risku. Šajā rakstā Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, skaidro, kā notiek VID darījumu kontrole un kādi aspekti tiek pārbaudīti šādos darījumos, kādi ir tipiskākie pārkāpumi un kā uzņēmumiem efektīvi pārvaldīt ar skaidras naudas norēķiniem saistīto risku.

DARĪJUMU KONTROLE SKAIDRĀ NAUDĀ NO VID PUSES

Kādus aspektus pārbauda Valsts ieņēmumu dienests skaidras naudas darījumos uzņēmumā? 

Baiba Grandāne:Pirmkārt, tas ir skaidras naudas iemaksa kasē.  
VID pārbauda: 

  • Vai skaidras naudas ieņēmumi ir korekti iegrāmatoti kases dokumentācijā (kases ieņēmumu un izdevumu orderi, kases grāmata). 
  • Vai šīs summas ir samērojamas ar uzņēmuma faktisko darbības apjomu (ieņēmumiem, klientu apkalpošanas intensitāti).
  • Vai ir ticams pamatojums, kāpēc darījums notiek skaidrā naudā, nevis ar pārskaitījumu (piemēram, pakalpojuma raksturs, klients ir fiziska persona, utt.).
  • Vai tiek ievēroti noteiktie limiti: darījumu summas nepārsniedz 1500 EUR, ja tie notiek ar citām juridiskām personām. 

Otrkārt, tiek pārbaudīta skaidras naudas iemaksa uzņēmuma kontā ar bankas karti. Ja uzņēmuma amatpersona iemaksā skaidru naudu uzņēmuma kontā (piemēram, izmantojot bankomātu vai kasieru pakalpojumus), VID pārbauda: 

  • Šīs naudas izcelsmi – no kurienes tā iegūta, vai tā ir pamatota ar konkrētiem ieņēmumu avotiem. 
  • Vai šī iemaksa nav tikai formāla, lai “legalizētu” negrāmatotus darījumus. 

Vai par šo naudu ir bijuši atbilstoši dokumenti – čeki, līgumi, kases dokumenti. 

DARĪJUMU DEKLARĒŠANAS UN IZPILDES KONTROLE

Kam VID pievērš uzmanību attiecībā uz skaidras naudas darījumu deklarēšanu?

Baiba Grandāne: Skaidras naudas darījumu deklarēšanā VID pievērš uzmanību, vai uzņēmums ir deklarējis skaidras naudas darījumus, ja kopējā summa vienā darījumā ar vienu partneri pārsniedz 7200 EUR kalendārajā gadā. 

Turklāt tiek kontrolēts, vai darījums nav “sadalīts” vairāku mazu summu maksājumos, lai izvairītos no deklarācijas pienākuma, un vai deklarētais darījums atbilst grāmatvedības uzskaitei un faktiski uzņēmuma rīcībā esošajai naudai.

Kādos gadījumos VID uzskata skaidras naudas darījumus par darījumiem, kas faktiski nav notikuši? 

Baiba Grandāne: VID praksē ir bijuši gadījumi, kad skaidras naudas izmantošana ir signāls, ka darījums nav noticis vispār – fiktīva pirkšana vai pārdošana bez preču kustības vai pakalpojuma sniegšanas.  

Piemēram, rēķins norāda uz skaidras naudas apmaksu, bet kasē nav reģistrēts attiecīgs ieņēmums vai izdevums. Šajā gadījumā VID uzskata darījumu par neuzticamu.  

VID apšauba arī tad, ja uzņēmumam ir apgrozījums, bet skaidras naudas atlikums ilgstoši ir augsts bez faktiskas izlietošanas. 

Skaidrās naudas darījumi

Skaidrās naudas darījumi: par ko jāzina katram uzņēmējam un grāmatvedim?
13.06.2025 – 16.06.2025 | 13:00 – 15:00 | Baiba Grandāne

Skaidrās naudas darījumi uzņēmējdarbībā joprojām ir aktuāli, īpaši mazajos un vidējos uzņēmumos. Tomēr šiem darījumiem ir būtiski ierobežojumi un riski gan no grāmatvedības, gan nodokļu kontroles viedokļa. Ir svarīgi zināt, kā šie darījumi pareizi jāuzskaita, kādi dokumenti ir nepieciešami, kā arī – kādi sodi draud par pārkāpumiem.


:

Grāmatvedības serviss

Zināšanas un apmācības

Sazināties ar mums