Baiba Grandāne: kā VID uzrauga uzņēmumus praksē?


Valsts ieņēmumu dienests uzņēmumu uzraudzību veic sistemātiski un ar mērķtiecīgu pieeju. Mūsdienās tā balstās ne tikai uz pārbaudēm, bet arī uz datu analīzi, automatizētiem riska izvērtēšanas modeļiem un reitingu sistēmām. Šajā rakstā Baiba Grandāne, LNKA sertificēta nodokļu konsultante, skaidro, kā praksē notiek VID uzraudzība, kādi signāli piesaista dienesta uzmanību un kā uzņēmēji var rīkoties, lai izvairītos no riskiem un veidotu caurspīdīgu uzņēmējdarbību.

UZŅĒMUMU DATU ANALĪZE NODOKĻU SLOGA NOTEIKŠANAI

Kādus rādītājus analizē VID, lai novērtētu uzņēmuma reālo nodokļu slogu?

Baiba Grandāne:

Pirmkārt, tā ir iepriekšējie deklarētie dati. VID salīdzina iepriekšējo periodu datus ar aktuālajiem – gan uzņēmuma iekšienē, gan pret nozares un valsts rādītājiem.

Piemēram, ja uzņēmums vairākus gadus rāda stabilu apgrozījumu, bet pēkšņi to būtiski samazina vai paziņo par zaudējumiem, – tas var likt VID pievērsties ciešākai pārbaudei.

Otrkārt, nodokļu nomaksas disciplīna. VID uzrauga, cik savlaicīgi uzņēmums maksā nodokļus. Ja ir bieži kavējumi, maksājumu grafiki vai regulāri uzkrājas parādi, tas liecina par potenciāliem finanšu vai pārvaldības riskiem.

Treškārt, būtiskas izmaiņas deklarēto datu apjomā. Straujš apgrozījuma vai PVN apjoma pieaugums vai kritums bez redzama pamatojuma var radīt aizdomas par datu mākslīgu manipulāciju vai negodprātīgu rīcību.

Piemēram, uzņēmums pēkšņi sāk strādāt ar lieliem partneriem, bet algu fonds nepalielinās, tad rodas jautājums: kas strādā un kā?

VID UZŅĒMUMU UZRAUDZĪBA PRAKSĒ

Kā strādā Valsts ieņēmumu dienests uzraudzība praksē un ko tas nozīmē uzņēmējam?

Baiba Grandāne: Valsts ieņēmumu dienests (VID) mūsdienās uzņēmumus neizraugās pārbaudei nejauši. Uzraudzība notiek pārdomāti un sistēmiski, izmantojot datu analīzi, algoritmus un tā dēvēto “neredzamo filtru”, kas identificē aizdomīgus rādītājus uzņēmuma darbībā.

Tāpēc ikvienam uzņēmējam ir būtiski saprast, kādi signāli var piesaistīt VID uzmanību, un kādas sekas tas var radīt – no reputācijas riska līdz padziļinātai kontrolei vai sankcijām.

VID automatizētās sistēmas fokusējas uz vairākiem būtiskiem riska rādītājiem:

  • Reputācijas reitings un nodokļu nenomaksas riski – uzņēmuma nodokļu uzvedības vēsture, kavējumi un kopējā disciplīna.
  • PVN datu neatbilstības – nesakritības starp deklarēto un partneru sniegto informāciju.
  • Algu neatbilstības – zemais nodokļu pienesums un vidēji zemākas algas nekā nozarē var radīt aizdomas par ēnu ekonomiku.

Lai mazinātu risku iekļūt VID redzeslokā, uzņēmumam ieteicams rīkoties proaktīvi:

  • Regulāri pārskatīt darbinieku algas – pārliecinies, vai tās atbilst nozares un reģiona vidējiem rādītājiem.
  • Sekot līdzi uzņēmuma reitingam – analizē maksājumu disciplīnu, PVN aprēķinu loģiku, zaudējumu iemeslus.
  • Pārbaudīt radniecīgos uzņēmumus – saistītu uzņēmumu nodokļu problēmas var ietekmēt arī tavu reputāciju VID acīs.
  • Komunicēt ar VID savlaicīgi – ja deklarācijās notikušas būtiskas izmaiņas vai kļūdas, tās labāk paskaidrot uzreiz, nevis gaidīt aicinājumu uz pārbaudi.
VID pārbaudes uzņēmuma grāmatvedībā

VID pārbaudes uzņēmuma grāmatvedībā
28.05.2025 | 14:00 – 16:00 | Baiba Grandāne

Grāmatvedības uzskaite ir viens no galvenajiem vērtēšanas objektiem VID pārbaudēs, jo tieši šajā jomā vispilnīgāk atspoguļojas uzņēmuma saimnieciskā darbība, nodokļu aprēķini un darījumu pamatojums. Lai veiktu mērķtiecīgus kontroles pasākumus, VID šobrīd analizē plašu aktuālo uzņēmuma datu klāstu. Kā uzņēmumam sagatavot grāmatvedību VID pārbaudei?


:

Grāmatvedības serviss

Zināšanas un apmācības

Sazināties ar mums